Motywacja pracowników – kluczem do sukcesu.

Dobry lider jest w stanie stworzyć wspaniały zespół, który będzie osiągał wyznaczone cele. Jednak osoby tworzące team muszą czuć się docenione, aby posiadać motywację do pracy. W związku z tym szef powinien wynagradzać pracownikom sukcesy i świętować je razem z nimi. Ciągłe krytykowanie zespołu może obrócić się przeciwko liderowi, który samodzielnie nie jest w stanie udźwignąć funkcjonowania całej firmy.

Czym jest motywacja?

Każdy z nas wie, że jeśli nie mamy ochoty czegoś zrobić, to zwykle w ogóle nie podejmujemy żadnych działań, albo robimy to bardzo mozolnie. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy istnieje motywacja do realizacji celu. Chęć osiągnięcia sukcesu czy otrzymania dodatkowego wynagrodzenia, albo pochwały mobilizuje ludzi zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy. To, że jesteśmy zmotywowani oznacza, że jesteśmy gotowi do podjęcia działań. Bez odwlekania, narzekania i wyznaczania kolejnych dat.

Jak skutecznie motywować pracowników?

Każdy szef zastanawia się jak zmobilizować pracowników, aby pracowali wydajnie i osiągali zamierzone cele. Sposobów jest co najmniej kilkanaście, ale najlepiej dopasować system motywacyjny do danego zespołu. Niektórzy pracownicy będą pracować wydajniej mając świadomość, że na koniec miesiąca, albo po zakończeniu danego etapu prac otrzymają premię. Inni dążą do rozwoju zawodowego i zależy im na awansie, albo możliwości uczestniczenia w szkoleniach. Oczywiście nie bez znaczenia są programy socjalne na przykład system prywatnej opieki medycznej czy karnet na siłownie lub bilety do instytucji kultury. Wszystkie wymienione sposoby są dobre, jeśli faktycznie dzięki nim pracownicy chcą działać na korzyść firmy i realnie wpływać na jej sukces.

Jak motywować cały zespół?

Mobilizacja pojedynczego pracownika do działania wiąże się z zastosowaniem wyżej wymienionych sposobów. Jednak motywacja całego zespołu to już inna kwestia. Kilka osób, które muszą razem współpracować, aby zrealizować konkretny cel na przykład kampanię reklamową, to spore wyzwanie dla lidera. Team powinien wspierać się na każdym etapie prac. Jednak by osiągnąć taki poziom współpracy najpierw pracownicy muszą się lepiej poznać. Temu służą różnego rodzaju wyjścia integracyjne. Mogą to być zarówno imprezy w restauracjach, jak i np. paintball. Każdy sposób jest dobry, aby zmotywować członków zespołu i zbliżyć ich do siebie.

 

You may also like...