Lepiej odkładać w domu, czy w banku?

Systematycznie odkładanie pieniędzy, według badań, w Polsce to rzadkość. Jednak coraz częściej słyszy się o odkładaniu pieniędzy na przyszłość dzieci, o tym, jak wszystko drożeje, a młodzi muszą zaciągać kredyty, aby móc iść na wymarzone studia.
W takiej perspektywie to zrozumiałe, że rodzice chcą zrobić wszystko, aby ich pociechom było łatwiej. Oszczędzanie nie jest jednak takie łatwe.
Pojawiają się więc pytania jak włączyć systematyczne oszczędzanie dla dziecka w naszym życiu?
Dzisiaj czas na odpowiedzi.

Czy można to robić w domowy sposób?

Przez domowy sposób rozumiemy tutaj „chomikowanie” pieniędzy w domu, na przykład w skarbonkach, w ukrytych kopertach, czy w sejfie, jeśli ktoś ma taką możliwość. Jest to jeden z najbardziej powszechnych wśród Polaków sposób na oszczędzanie pieniędzy.
Głównie z tego powodu, że pieniądze zawsze mamy na oku, nie musimy powierzać ich żadnemu bankowi i jest to sposób, który niejako przejęliśmy od rodziców lub dzieciństwa. Kto bowiem mając 11 lat nie zbierał każdego kieszonkowego na wymarzony rower?
I oczywiście, można to robić systematycznie. Każdego 10-tego wypłacać wypłatę i odkładać przykładowo 100 złotych do koperty z napisem „Dla dziecka”. Jednak nikt nie prowadzi spisu, czy faktycznie jest to systematyczne.
Nie mamy też jasnego wglądu, czy przypadkiem któregoś miesiąca nie pożyczyliśmy stamtąd 200 złoty na nagłą naprawę samochodu, czy pralki. Tak naprawdę polegamy tylko na naszej systematyczności, determinacji i przekonaniu, że na pewno nie będziemy tych pieniędzy ruszać.

Konto oszczędnościowe

Alternatywnym sposobem na systematyczne oszczędzanie dla dziecka jest założenie osobnego konta oszczędnościowego. Wiele banków oferuje teraz nawet specjalne konta dla młodych, gdzie mamy nieco lepsze oprocentowanie na oszczędności i mniejsze koszty prowadzenia samego konta.
To sprawia, że pieniądze nie tyle leżą w bezpiecznym miejscu, ale też i z czasem same zarabiają.
Oczywiście nie są to wielkie kwoty, ale zawsze uzbiera się coś dodatkowego. Każdy grosz się przecież liczy.
Na dodatek naszej systematyczności pomaga opcja stałego przelewu. Praktycznie wszystkie banki oferują taką opcję. Dzięki temu możemy raz zlecić opcję stałego przelewu na konto dziecka na dany czas. Na przykład przez rok przelewać co miesiąc 200 złoty. I tyle, nie musimy już myśleć, czy przelew został dokonany, czy nie.
Mamy też całą historię, dzięki czemu będziemy mieli na oku ile w danym miesiącu się odłożyło z oprocentowania, ile musieliśmy wypłacić i ile zostało wpłacone.

You may also like...