Bezpieczne płatności

We współczesnym świecie preferowanym środkiem płatniczym przestała być gotówka. Coraz częściej jesteśmy zachęcani do dokonywania płatności za nasze zakupy przy użyciu karty płatniczej. Jest to oczywiście podyktowane naszym bezpieczeństwem związanym z epidemią ale również to doskonały sposób na ochronę naszych pieniędzy przed złodziejami. Jednak czy każdy z nas zna zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych? Jeżeli nie, to dzisiaj przedstawimy sobie kilka podstawowych zasad, które sprawią, ze zarówno nasze pieniądze jak i karta będą bezpiecznym i wygodnym środkiem płatniczym.

 

Przede wszystkim musimy pamiętać, ze podstawowym zabezpieczeniem płatności dokonywanych przy użyciu karty jest potwierdzenie płatności pinem. Co prawda przy drobnych płatnościach nie musimy tego robić, jednak w przypadku większych zakupów tego rodzaju potwierdzenie jest już konieczne. Z tego tez powodu nie można nigdzie zapisywać ani nikomu udostępniać tego czterocyfrowego kodu. Pamiętajmy o tym również podczas wypłacania gotówki z bankomatu. Warto zasłaniać drugą ręką klawiaturę terminala w trakcie podawania pinu potrzebnego do dokonania transakcji. Inną ważną zasadą jest oczywiście dokładne schowanie naszej karty do portfela czy torebki. Są jednak osoby, które uważają, ze znacznie skuteczniejsze jest używanie specjalnego etui na karty. Najważniejsze jednak jest to, by po każdej transakcji dokładnie chować kartę i sprawdzać, czy nie ma ona możliwości wysunięcia się. W końcu utrata karty może być spowodowana zwykłym zagubieniem, a nie tylko kradzieżą.

 

Warto również pamiętać, ze w trakcie dokonywania płatności bezgotówkowych wcale nie musimy używać karty. Współcześnie możemy skorzystać z naszego smartfona czy nowoczesnego zegarka, żeby skonfigurować możliwość płacenia za pośrednictwem tych właśnie urządzeń w naszej aplikacji mobilnej. Szczególnie, że własnie taką usługę proponuje coraz więcej banków.
W ten sposób” będziemy mieli pewność, ze nasze pieniądze w trakcie płacenia karta są jak najbardziej bezpieczne.

You may also like...