Koszt utrzymania dziecka w wieku przedszkolnym

ariesa66 / Pixabay

Założenie rodziny to marzenie wielu par, jednak decyzja o pojawieniu się dziecka powinna być odpowiedzialna i gruntowanie przemyślana. Kiedy przyjdzie na świat, trzeba zapewnić mu wszystko, co najlepsze, aby cieszyło się szczęśliwym i beztroskim dzieciństwem. Trzeba również przewidzieć w budżecie o wiele większe wydatki niż dotychczas. Każdy etap w życiu dziecka wiąże się z innymi wydatkami, które należy uwzględnić w regularnych wydatkach. Jak wyglądają koszty utrzymania dziecka w wieku przedszkolnym?

Podstawowe koszty

Średnie koszty utrzymania przedszkolaka to mniej więcej 800 złotych miesięcznie. Są to koszty uwzględniające jedzenie, ubrania i słodycze lub drobne zachcianki, na które średnio wydajemy około 100 złotych na miesiąc. Oczywiście, jest to kwestia indywidualna i zależy od zamożności rodziców oraz od miasta, w jakim żyjemy. Jeśli rodziców stać na inwestowanie większych pieniędzy w codzienne potrzeby dziecka, to zazwyczaj to robią. Ponadto w stolicy oraz miastach studenckich i turystycznych ceny są wyższe, a więc wzrasta również kwota przeznaczana na codzienne wydatki. Warto również uwzględnić cenę przedszkola, która może wynosić mniej więcej od 350 złotych miesięcznie do nawet ponad pięciuset złotych.

Dodatkowe koszty

Kiedy w rodzinnie pojawia się dziecko, wszyscy dorośli chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki. Mimo że często dziecko jest rozpieszczane przez innych członków rodziny, inwestują w nie dziadkowie i wujkowie, rodzice muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wszelkie atrakcje dla dzieci w wieku przedszkolnym, od parków zoologicznych, przez parki rozrywki, aż po kompleksy basenowe są drogie. Dodatkowe zajęcia językowe, sportowe albo muzyczne to kolejne wydatki rzędu 30 do 150 złotych za zajęcia w przypadku gry na instrumencie. Kolejne wydatki wiążą się ze specjalną dietą w przypadku dzieci, które mają alergie, oraz leczeniem, jeśli dzieci borykają się z przewlekłymi chorobami wymagającymi farmakologii albo rehabilitacji. W okresie wakacyjnym większość biur podróży oferuje zniżki dla maluchów do określonego wieku, ale i tak wyjazd z małym dzieckiem wiąże się z większymi wydatkami, które trzeba uwzględnić w wakacyjnym budżecie na jedzenie i dostępne atrakcje.

 

Możesz również polubić…